Zwierzyniec


ZWIERZYNIEC


          Zwierzyniec powstał w 1593 r. na terenie włości szczebrzeskiej, włączonej do ordynacji przez Jana Zamoyskiego. Utworzono tu wówczas zwierzyniec myśliwski, ogrodzony 30 kilometrowym parkanem oraz wybudowano okazały dwór modrzewiowy. Dało to początek i nazwę miejscowości. W wieku XVII Zamoyscy podejmowali wielu znakomitych, królewskich gości: Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Wiśniowieckiego.          To tutaj rozkwitła miłość Marii Kazimiery d'Arquien i Jana Sobieskiego. W latach 1741-47 Teresa i Tomasz Zamoyscy ufundowali jako votum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego syna kościół na wyspie stawu, uformowanego w poprzednim stuleciu przez jeńców tureckich i tatarskich.


          Na początku XIX w. do Zwierzyńca przeniesiono Zarząd Ordynacji Zamoyskiej, co spowodowało intensywny rozwój miejscowości i powstanie kilku zakładów przemysłowych jak browar, fabryka wyrobów drzewnych i pierwsza w Polsce fabryka maszyn rolniczych.          Miłośnicy pieszych wędrówek mogą zwiedzać miasto i okolice na kilku szlakach turystycznych RPN, zaś rowerzyści znajdą wiele oznakowanych i nieoznakowanych tras rowerowych.


          Istnieje też możliwość nauki jazdy konnej i przejażdżki bryczką lub rikszą. W upalne dni warto skorzystać z kąpieliska na stawach Echo i wypożyczalni sprzętu pływającego nad zalewem w Rudce lub spływu kajakowego po rzece Wieprz. W zimie czynna jest wypożyczalnia łyżew i nart, a strome stoki dostarczą narciarzom mocnych wrażeń. Zwierzyniec jest atrakcyjny przez cały rok.


Zwierzyniec - warto zobaczyć

          Zwierzyniec przez 350 lat związany był z Ordynacją Zamojską i właśnie materialne ślady po Ordynacji zaliczane są do najcenniejszych obiektów zabytkowych miasteczka. Koniecznie trzeba zobaczyć:

- barokowy kościół na wyspie z połowy XVIII w. Wystawiony przez rodzinę Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna Klemensa

- kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji z unikalną, stuletnią mapą dóbr Ordynacji (obecnie Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska)

- zabudowania 200 letniego browaru

- tzw. Pałac Plenipotenta z 1890 roku, obecnie siedziba Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego.          Zwierzyniec w ciągu swego 400 letniego istnienia miał bardzo burzliwą i ciekawą historię, której świadkami jest rekordowa ilość aż 35 pomników i tablic pamiątkowych. Do najciekawszych i najbardziej oryginalnych zaliczyć należy:

- tzw. pomnik psa Marysieńki Sobieskiej na wyspie Stawu Kościelnego

- pomnik oko opatrzności

- pomnik poświęcony węgierskim ochotnikom Powstania Styczniowego

- pomnik ku czci poległych leśników, żołnierzy AK oraz BCh, a także tablica poświęcona jeńcom francuskim

- jedyny w Polsce pomnik szarańczy z 1711 roku.


          Godna zwiedzenia jest mało jeszcze popularna dzielnica Zwierzyńca Borek (położona na północ od ratusza). Zachowało się w niej ponad 70 drewnianych przedwojennych domów. Spacer ulicami Borku, a szczególnie ulicą Wąską, przenosi nas w klimat dwudziestolecia międzywojennego.


          Warto również rozejrzeć się po okolicach Zwierzyńca, by odkryć m.in.:

- dawną cerkiew z 1913 roku w Topólczy

- sieć wąwozów lessowych w okolicy Turzyńca i Topólczy

- kaplice i cmentarz ofiar pacyfikacji w Sochach

- przypominające żywe skanseny z roztoczańską tradycyjną zabudową wsie Turzyniec i dawny dwór w Obroczy (obecnie szkoła).
Poznaj nasz zespół

 
Trochę faktów ...35 000
GODZIN DOBREGO KINA
55 000
WIDZÓW
3 000
PROJEKCJI
100
NAJWYBITNIEJSZYCH TWÓRCÓW