Akademia


19. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (3-12.08.2018)


Słowo od rektora


Dopiero co obchodziliśmy osiemnastkę, za rok spotkamy się na jubileuszu dwudziestolecia. A póki co, między tymi dwoma słupami milowymi, przyjdzie nam w Zwierzyńcu zaliczyć kolejny, zwykły rocznik. No, może nie taki całkiem zwykły, zważywszy na poczet twórców filmowych, jaki podczas tegorocznej LAF chce zaprezentować na Roztoczu swoje filmy.

 

W przyszłym roku Volker Schlöndorff  będzie obchodził 80-te urodziny oraz czterdziestolecie premiery swojego filmowego arcydzieła – „Blaszanego bębenka”, laureata Złotej Palmy i Oscara zarazem. Dostojny jubilat za rok będzie gremialnie noszony na rękach, dlatego też chcemy uczcić jego święto już teraz. A przy okazji pokazać szereg  filmów niemieckiego Mistrza,  nieznanych dotąd z polskich ekranów.

 

Twórcą, który też ma na swoim koncie Oscara (za „Kolę”), jest Jan Svěrák. Otarł się zresztą o tę statuetkę już wcześniej, za swój pierwszy film, „Szkołę podstawową”. W ubiegłym roku wszedł w Czechach na ekrany sequel tego pamiętnego debiutu – „Boso po ściernisku”. Oba filmy tworzą niejako ramę, która symbolicznie spina przebieg twórczej drogi jednego z liderów współczesnego, czeskiego kina.

 

Jednym z najoryginalniejszych talentów w kinie węgierskim, od lat pozostaje György Pálfi. Jego filmom nie brakuje świeżości i pomysłów, którymi mniej rozrzutny reżyser mógłby obdzielić drugie tyle tytułów. Udowodnił to najpierw błyskotliwą „Czkawką”, podbił stawkę odjechaną „Taxidermią”, a kinomanów powalił filmem zbudowanym wyłącznie z klasycznych cytatów filmowych („Final Cut”).

 

Nie mniej frapujące momenty przyniosą także spotkania z indywidualnościami polskiego kina. Retrospektywa „Piotr Szulkin – reżyser osobny” przypomni autora filmów obdarzonego niepowtarzalnym językiem filmowym. Tym przeglądem zamierzamy przywrócić temu reżyserowi należne mu miejsce w świadomości rodzimych kinomanów.

 

W cyklu „Sławomir Grünberg. Człowiek z kamerą” przedstawimy sylwetkę polskiego dokumentalisty tworzącego głównie w USA. W swoich filmach konsekwentnie zajmuje się problemami współczesności, jak również budzącymi emocje epizodami z historii najnowszej.

 

Kolejny twórca, Adam Sikora, dał się poznać „z obu stron kamery”. Przede wszystkim jest wybitnym operatorem filmowym, zapraszanym do współpracy przez cieszących się uznaniem reżyserów. Od pewnego czasu próbuje swoich sił na polu reżyserii filmowej. I w tej właśnie roli zaprezentuje się w Zwierzyńcu.

 

Cykl „1968: duch rewolty” dedykujemy pamiętnemu rokowi, który przyniósł pokoleniowy bunt przeciwko politycznym systemom i establishmentowi na całym świecie. Jego skutki dopuściły do głosu kontrkulturę, przeorały świadomość i obyczajowość młodego pokolenia.

 

Jako „Noblista na ekranie” wystąpi Bob Dylan. Autor i wykonawca kultowych songów, towarzyszących hipisowskiej generacji, miał też na swoim koncie przygody z kinem. Jako muzyk, aktor, reżyser i bohater filmowy. Bob Dylan czyli cztery w jednym.


Nowym pomysłem na afiszu LAF będzie autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Znany krytyk filmowy wybierze swoje ulubione, polskie filmy z ostatniego sezonu i zaprosi do rozmowy z ich twórcami. Kulturalny dialog, pełen wzajemnego zrozumienia – gwarantowany.

 

„Polski sen o wolności” przeniesie nas w przeszłość. Jeszcze w epoce niemej powstawały w Polsce filmy odwołujące się do wydarzeń, które złożyły się na proces odzyskania niepodległości. Spróbujemy odtworzyć tamtą atmosferę, kina komentującego rzeczywistość niemal na żywo, na ekranie.

 

Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

 

Szczegóły o zawartości programu LAF będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                       Rektor

                                                                                                                 Letniej Akademii Filmowej

                                                                                                                                            Piotr Kotowski

        

.


Poznaj nasz zespół

 
Trochę faktów ...35 000
GODZIN DOBREGO KINA
55 000
WIDZÓW
3 000
PROJEKCJI
100
NAJWYBITNIEJSZYCH TWÓRCÓW